Wielki piątek

Wielki Piątek obchodzony jest w piątek poprzedzający niedzielę wielkanocną (zwaną także niedzielą zmartwychwstania). To dzień, w którym ludzie pamiętają śmierć Jezusa na krzyżu. Wiele osób, głównie chrześcijan, obchodzi ten dzień, uczestnicząc w nabożeństwie, gdzie czytają biblijne relacje o śmierci Jezusa na krzyżu. (Przeczytaj Ew. Łukasza 19.)

Po aresztowaniu Jezusa w Ogrodzie Getsemane, przeszedł kilka prób przed arcykapłanami Poncjuszem Piłatem i Herodem. Trzy próby zostały przeprowadzone przez żydowskich przywódców, a trzy przez Rzymian. Wydarzenia te doprowadziły do ​​Wielkiego Piątku. Piłat próbował pójść na kompromis z przywódcami religijnymi, pobijając Jezusa, ale ten czyn ich nie usatysfakcjonował, więc Piłat przekazał Jezusa na ukrzyżowanie. Jezus został wyszydzony przez żołnierzy, gdy ubierali go w purpurową szatę i koronę z cierni. Zdanie zostało napisane „Jezus z Nazaretu, król Żydów”. Jezus, wspomagany przez Szymona z Cyreny, został następnie zmuszony nieść swój krzyż do miejsca swojej śmierci. Na Golgocie Jezus został ukrzyżowany wraz z dwoma przestępcami. Później tego dnia Biblia mówi nam, że Józef z Arymatei poprosił Piłata o ciało Jezusa i otrzymał pozwolenie. Józef wziął ciało, owinął je czystą lnianą szmatką i umieścił w swoim nowym grobie. Następnie przetoczył duży kamień przed wejściem.

Grób Jezusa Chrystusa

Może wydawać się dziwne, że ludzie świętują dzień, w którym Jezus został ukrzyżowany jako „dobry”. Oczywiście cierpienie, przez które Jezus przeszedł w Wielki Piątek, nie było dobre. Był bity, bity, wyśmiewany i zabijany w bardzo brutalny sposób. Jak to może być dobre? Skutki śmierci Jezusa są bardzo dobre! Jest to wyjaśnione w Liście do Rzymian 5: 8: „Ale Bóg okazuje swoją miłość do nas w ten sposób: gdy byliśmy grzesznikami, Chrystus za nas umarł”. Następnie w 1 Piotra 3:18 jest powtórzone: „Albowiem Chrystus umarł za grzechy raz na zawsze, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przyprowadzić do Boga. Został zabity w ciele, ale ożywiony przez Ducha ”.

Jezus Chrystus (rzeźba)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *