Snoop Dogg

Snoopy – ulubiona kreskówka od której wziął się pseudonim artystyczny SNOOP DOOGY DOGG
Snoop Dogg

Calvin Cordozar Broadus Jr. Snoop Dogg urodził 20 października 1971 r. w Long Beach Kalifornia. Jego rodzice dali mu przydomek „Snoopy” ze względu na jego podobieństwo do postaci z kreskówki. Kiedy Snoop był bardzo młody, zaczął śpiewać i grać na fortepianie w Kościele Baptystycznym Trójcy Golgoty. W szóstej klasie zaczął rapować. Jako dziecko Snoop sprzedawał słodycze, dostarczał gazety i pakował artykuły spożywcze, aby pomóc swojej rodzinie związać koniec z końcem. Został opisany jako oddany student, aktywny w chórze i piłce nożnej. Snoop często rapował w szkole. Jak wspominał: „Kiedy rapowałem na korytarzach w szkole, przyciągałem tak duży tłum, że dyrektor myślał, że toczy się walka. To sprawiło, że zacząłem zdawać sobie sprawę, że mam dar. Mogę powiedzieć, że moje rapy interesowały ludzi i to mnie cieszyło”

Warren G/Snoop Dogg/Nate Dogg 213

Po ukończeniu szkoły średniej Snoop był kilkakrotnie aresztowany za posiadanie narkotyków i spędził czas w więzieniu. Był również związany z gangiem Rollin ’20 Crips. Zaczął tworzyć muzykę, aby wyjść z kłopotów i nagrał wczesne dema ze swoim kuzynem Nate Doggiem i przyjacielem Warrenem G jako 213. Utwór na jednym z nich zwrócił uwagę Dr. Dre, który zaprosił Snoopa – wtedy rapującego pod pseudonimem Snoop Doggy Dogg – na przesłuchanie. Współpracowali razem przy piosence „Deep Cover” ścieżki dźwiękowej do filmu o tym samym tytule. Snoop został kluczowym raperem na niezwykle udanym pierwszym solowym albumie Dre The Chronic , w 1992 roku.

Deep Cover- Podwójny kamuflaż : amerykański dramat kryminalny
Deep Cover – wspólny utwór do ścieżki filmowej Dr.Dre i Snoop Dogga
Deep Cover – Oficjalny teledysk Dr.Dre&Snoop Dogg

Pierwszy album Snoopa, wyprodukowany przez Dr.Dre ”DOGGYSTYLE” (1993) wspiął się na pierwsze miejsce Hip-Hopowych Top list przebojów Billboard. Jak później wspominał B-Real z Cypress Hill: „Myślę, że Dr. Dre dał Snoopowi brzmienie, które będzie rezonować w umysłach fanów hip-hopu przez pokolenia. Dzięki temu Snoop stał się ikoną ”. Jednym z głównych atutów Snoop Dogga zawsze było jego wyraźne poczucie humoru, które był w stanie wyostrzyć na wczesnym etapie poprzez różnorodne skecze rapowe rozrzucone sporadycznie przez cały album. Jedna z najlepszych wizytówek Snoop Dogga ”DOGGYSTYLE” Cofnijmy się w czasie do roku 1993. Zapraszam do odsłuchu!

Debiutancki album – Doggy Style (1993)
DOGGYSTYLE – cały album

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *