Jo-Jo

Grafika na wazonie (GRECJA)

Historia zabawki podobna do jo-jo i znana jako diabolo powstała w Chinach około 1000 roku pne. Dalsze dowody wczesnej historii jo-jo pochodzą ze starożytnej Grecji. Podczas wykopalisk archeologicznych odkopano dyski z terakoty przypominające jo-jo, a także greckie wazony przedstawiające młodych chłopców bawiących się podobnymi przedmiotami. Około 1800 roku jo-jo przeniosło się do Europy z Orientu. Brytyjczycy nazwali jo-jo bandalore, quiz, lub prince of Wales niania. Francuzi używali nazwy incroyable lub l’emigrette. Jednak jest to słowo Tagalog, język ojczysty Filipin, i oznacza „wrócić.” Na Filipinach jo-jo był używany jako broń przez ponad 400 lat. Ich wersja była duża z ostrymi krawędziami i kołkami i przymocowana do grubych dwudziestometrowych lin do rzucania się na wrogów lub zdobycz.

Plakat firmowy DUNCAN YO-YO
Zabawka YO-YO (DUNCAN)

Pedro Flores młody Filipińczyk, sprzedawał ręcznie rzeźbione jo-jo i organizował spektakle, aby pokazać, jak działają zabawki. Flores zarejestrował znak towarowy „jo-jo”, co oznacza „przyjdź” w języku tagalog. W 1928 r. Biznes jojo Floresa przyciągnął uwagę amerykańskiego przedsiębiorcy Donalda F. Duncana który kupił firmę i znak towarowy „yo-yo”. Duncan naśladował część modelu biznesowego Flores iż z powodzeniem wprowadził na rynek jo-jo, zatrudniając młodych Filipińczyków do demonstrowania jo-jo w różnych miejscach, a także sponsorując konkursy jo-jo, aby wzbudzić większe zainteresowanie produktem. Dzięki umiejętnej promocji Duncan zapewnił bezpłatne reklamy dla swoich licznych konkursów w lokalnych gazetach. Nowoczesne plastikowe jo-jo Duncana ostatecznie stało się powszechnie znaną nazwą, a jego długowieczność i kultowy status sprawiły, że Duncan Yo-Yo zyskało pożądane miejsce w National Toy Hall of Fame The Strong w 1999 roku.

Pedro Flores
YO-YO patent Pedro Floresa

Sprzedaż jo-jo osiągnęła najwyższy szczyt w 1962 roku, kiedy Duncan Yo-Yo sprzedał 45 milionów sztuk. Niestety, ten wzrost sprzedaży w 1962 roku doprowadził do końca Firmy Donalda Duncana. Koszty reklamy i produkcji znacznie przewyższały nawet nagły wzrost przychodów ze sprzedaży. Od 1936 roku Duncan eksperymentował z parkometrami jako alternatywa. Z biegiem lat parkometry stały się głównym dochodem Duncana. Bankructwo ułatwiło Duncanowi sprzedaż jego firmy jo-jo. Flambeau Plastic Company kupił nazwę Duncan i wszystkie znaki towarowe firmy, zaczęli produkować swoją linię wszystkich plastikowych jo-jo

Donald Duncan
Plakat promocyjny
Yo Yo firmy DUNCAN

Jo-jo może wydawać się prostą zabawką, ale z pewnością tak nie jest. Niezależnie od tego, czy jest używane do czystej zabawy, czy sportu wyczynowego, jo-jo jest zasadniczo nauką w działaniu (a dokładniej fizyką). Przy odpowiedniej prędkości obrotowej, tarciu i szarpnięciach sznurka zawodowiec jo-jo może bawić i zachwycać zarówno młodych, jak i starszych. 

Współczesne profesjonalne Yo Yo
Przygoda z Yo Yo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *