Szczęki-Peter Benchley

Powieść, napisana przez Petera Benchleya, została wydana w 1974 roku. Opowiada historię wielkiego białego rekina, który latem terroryzuje małe miasteczko wypoczynkowe – i trzech mężczyzn, którzy próbują go zabić. Powieść okazała się natychmiastowym sukcesem po jej wydaniu, a producenci filmowi kupili prawa, zanim jeszcze została opublikowana.

Peter Bechley
Autograf

Film Stevena Spielberga Szczęki z 1975 roku stał się klasykiem na przestrzeni lat, ale ma kilka znaczących różnic w stosunku do książki, na podstawie którą się opiera. Trzej główni bohaterowie zarówno książki, jak i filmu to szef policji Martin Brody (Roy Scheider), biolog morski Matt Hooper (Richard Dreyfuss) i łowca rekinów kapitan Quint (Robert Shaw). Głównymi bohaterami opowieści są burmistrz Larry Vaughn (Murray Hamilton) i żona Brody’ego Ellen (Lorraine Gary). Podobnie jak książka, adaptacja filmowa była wielkim hitem i zdobyła trzy Oscary – najlepszy montaż filmowy, najlepszą oryginalną muzykę dramatyczną i najlepszy dźwięk. Był również nominowany do najlepszego filmu, ale przegrał z One Flew Over the Cuckoo’s Nest. Wśród innych wyróżnień otrzymanych przez film o rekinach z 1975 roku była nagroda Grammy za muzykę Johna Williamsona i nagroda BAFTA za najlepszą muzykę filmową.

Chociaż film Szczęki wyraźnie stał się natychmiastowym klasykiem, pominął praktycznie wszystkie wątki poboczne obecne w materiale źródłowym. Zamiast opowiadać o pobocznych historiach, które Benchley zawarł w powieści – romans i historię mafii – książka koncentruje się prawie wyłącznie na trzech głównych bohaterach i ich dążeniu do polowania na wielkiego białego rekina. Film zmienił również kilka mniejszych szczegółów, takich jak aspekty niektórych postaci i fakt, że mężczyźni pozostają na morzu przez wiele dni, zamiast wracać do domu każdej nocy, jak to robią w książce. Poza tym zakończenie jest zupełnie inne; w rzeczywistości Benchley zakwestionował to i został wyrzucony za kłótnię ze Spielbergiem o jego zmiany. Zachęcam do książki.

Jaws – Theme song

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *